in

Чепкањето нос за време на пандемијата е многу опасно!

Според истражувачите, чепкањето нос е поопасна навика од кога и да било, особено во пандемискиот период во кој се наоѓаме. Бидејќи чепкањето на носот му дава за можност на коронавирусот да се шири.
Чепкањето нос, според експертите за психологија е едно од „тело-ориентирано повторувачко однесување“ како што е грицкање на ноктите, џвакање на усните, кубење на косата. Сепак, професорот по клиничка психијатрија на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија, д-р. Според Елиас Абуџауд, овие навики можат да се претворат во клиничка ситуација ако му штетат на личниот или професионалниот живот на поединците. Дури и во пандемски период, до медицински проблем…

Професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон. Д-р Според Пол Потингер, луѓето со навика да го чепкаат носот претставуваат голем ризик за себе и за оние околу нив. Овие луѓе ги носат микробите во слојот на слузницата на носот до површините што ги допрат, како и микробите на површината што ја допираат директно и потоа ја носат во носот.

Како резултата на сето горе наведено „копањето руди“ за време на пандемијата не е препорачлива навика и од професионални но и од медицински причини!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote