in

Честото ноќно мокрење може да укаже на здравствени проблеми

Иако мокрењето среде ноќ не е невообичаено, ако се случи премногу често може да укаже на некои здравствени проблеми, затоа е неопходна посета на лекар.

Според уролозите, често мокрење во текот на ноќта може да предизвика и ноктурија, дисфункција на фреквенцијата на мокрење што се јавува за време на ноќниот сон.

„Нормално е луѓето од средна возраст да стануваат барем еднаш во текот на ноќта поради потреба за мокрење, понекогаш двапати и се повеќе загрижува“, вели општ лекар Дејвид Бети.

Ноктуријата, велат лекарите, може да биде предизвикана од голем број болести, и обично спаѓа во една од трите категории – нарушувања на централниот нервен систем (како што се тумори на мозокот и апнеја), кардиоваскуларни нарушувања или мускулни нарушувања на мочниот меур (поради дијабетес, рак на мочен меур или зголемена простата).

„Ноктуријата исто така може да биде само знак на инфекција на уринарниот тракт или мочниот меур“, изјави д-р Рамин за „Best Life“, но дури и тие инфекции можат да имаат сериозни последици доколку не се лекуваат.

Д-р Дијархал Колинс од универзитетската болница Корк вели дека одредени лекови, како што се диуретици и мускулни релаксанти, исто така можат да предизвикаат ноктурија.

„Првиот чекор во третманот е да се открие нејзината вистинска причина“, рече д-р Колинс, кој додаде дека дури и кога основната причина за ноктурија не е сериозна, тоа може негативно да влијае на телото.

„Колку почесто се будите навечер поради празнење на мочниот меур, толку повеќе може да се вознемири“, вели таа, бидејќи вкупното време на спиење е намалено, а сонот е со послаб квалитет, што го попречува фокусот во текот на денот и влијае на расположението.

Поради сето ова, експертите советуваат ако често се будите навечер поради мочниот меур, посетете лекар кој ќе ви помогне да ја откриете причината и евентуално да започнете со третман.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote