in

Што?Што?

Четири групи на храна што треба да се избегнуваат ако сакате да изгубите тежина!

Иако физичката активност има многу докажани придобивки, новите студии откриваат дека правилната исхрана е основа за успешно слабеење. Затоа, ако сакате да ги изгубите следниве четири работи, треба да ги избегнувате по секоја цена.

Газирани пијалоци

Газираните пијалоци се најголемиот извор на празни калории. Кога пиете сокови, телото е исполнето со шеќер и апсолутно не добива никаква хранлива вредност. На кратко, овие сокови го исполнуваат телото со голема количина калории, но нема да ве заситат бидејќи немаат хранлива вредност.

Ако редовно пиете сокови, веројатно ќе се здебелите. На пример, една конзерва од газиран сок од 330 мл содржи околу 160 калории. Ако пиете лименка сок на ден, ќе внесете околу 4800 дополнителни калории за еден месец, што е околу 0,6 килограми.

Алкохол

Ако сакате да изгубите тежина треба да престанете да пиете алкохол. Како и соковите, алкохолот содржи празни калории, што значи дека нема вистинска хранлива вредност. Алкохолот нема да ве засити и ќе добиете дополнителни калории во вашето тело. Алкохолот исто така ве охрабрува да јадете повеќе, и го забавува метаболизмот.

Транс масти

Транс мастите се наоѓаат во многу пржена и преработена храна. Студиите наведуваат дека луѓето со транс масти сочинуваат осум проценти од калориите во вкупниот удел на калории, ќе добијат околу 7,2 проценти од телесната тежина за осум години.

Транс мастите поттикнуваат гоење, а исто така предизвикуваат акумулација на маснотии од други делови на телото во стомакот. Луѓето кои сакаат да изгубат тежина треба да избегнуваат преработена храна.

Рафинирани житни култури

Рафинираните житни култури вклучуваат брашно, бел леб, бел ориз, бели тестенини и нивни деривати, според веб-страницата „Lifehack“.

Нутриционистите ги нарекуваат „лоши јаглехидрати“ затоа што оваа храна е одговорна за зголемување на телесната тежина кај многу луѓе. За време на процесот на обработка, оваа храна губи влакна и хранливи материи, а остануваат шеќер и скроб, кои се претвораат во маснотии и доведуваат до гоење. Ако сакате да изгубите тежина, треба да ги избегнувате овие намирници и да јадете производи од цели зрна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote