in

ИЗНЕНАДУВАЧКИ! Четката за заби често ја чуваме на лошо место!

иЧесто ја чуваме четката за заби во чаша што стои на мијалникот во бањата во близина на тоалетот. Сега постојат научни докази дека тоа не е баш најдобра идеја.

Според студијата објавена во „Journalурнал за болничка инфекција“, фекалните честички биле откриени во воздухот на висина од скоро 30 сантиметри над тоалетната чинија, веднаш по испуштањето на водата. И кога размислувате за отворени прозорци или вентилатор, овие честички најверојатно ќе стигнат до работите што ги користите за чистење на усната шуплина.

Ако мислевте дека не ве засега бидејќи користите пластична заштитна четка, размислете повторно.

„Чувањето влажна четка за заби во затворен сад го поттикнува растот на микробите повеќе отколку да го оставаме на отворено“, вели Американското здружение за стоматолози (ADA).

ЗЛАТНИ ПРАВИЛА!

Држете ја четката подалеку од wc школката!

Спуштете го капакот на тоалетот пред да се измиете!

Во пластичниот капак ставете ја само сувата четка!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote