in ,

СлаткоСлатко

Четири кујнски средства кои се одлична замена за детергент за перење алишта

Ви снема детергент и имате тон валкани алишта што треба веднаш да се исперат. За среќа, не мора да одите на шопинг, бидејќи има доста добри замени.

Оцет

Киселината содржана во неа спречува развој на бактерии и мувла, поради што овој производ е идеален за перење алишта. Тој успешно ќе ги отстрани дамките од облеката. Ставете го и во делот за плакнење, бидејќи ќе ги уништи сите лоши мириси и ќе го омекне материјалот. Жолтите дамки што се формираат по потењето може да се отстранат со оцет. Ставете неколку капки оцет на извалканото место и исчистете со крпа.

Овој еколошки производ можете да го користите на различни начини, а она што сигурно ќе го забележите по првото перење е дека алиштата ви се помеки ако ги додадете наместо омекнувач, оцетот ќе ги расипе сите остатоци од прав на алиштата, и ќе бидете мирисна и чиста. Ако ја измиете постелнината, измерете ги алиштата како крпа, а потоа додадете чаша оцет, во други случаи само половина чаша.

Оцет ги отстранува непријатните мириси, а доколку сакате да се ослободите од нив, ставете облека преку кадата во која се меша топла вода со оцет. Можете исто така да додадете малку оцет во машината за перење за да ги отстраните мирисите.

Сода

Тоа е одлична алтернатива на детергентот за перење алишта. Потребно е само малку да се исчисти машината полна со алишта. Можете исто така да направите раствор со сода, сапун и вода што можете да го користите како прашок.

Детергент за миење садови

И може да се користи како алтернатива ако немате ништо друго, но не ставајте го премногу бидејќи произведува многу повеќе пена. Додадете малку оцет за плакнење за да го отстраните вишокот сапун и да спречите иритација на кожата. Можете исто така да направите прашок од седум чаши вода и половина чаша детергент и да ги измиете алиштата нормално.

Вотка

И водката може да биде ваш спас во оваа ситуација, ако алиштата не ви се валкани, треба само освежување. Измешајте малку вода и вотка, па ставете ја во шише со спреј, закачете ја облеката и прскајте. Оставете да се исуши, пишува Ординација.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote