in

КОРИСНА МЕРКА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ!

Секој веќе знае за трите најважни мерки за одбрана од коронавирусот – маска за лице, физичко растојание и редовно миење на рацете, но со доаѓањето на постудено време и почестиот престој во затворен простор, треба да се додаде и четвртиот – свеж воздух.

Слабо, лошо проветрените простории ја зголемуваат можноста за пренесување на вирусот преку аеросоли, честички кои „лебдат“ во воздухот, објаснува директорот на одделот за заразни болести на Медицинскиот факултет во Росток, д-р Емил Ресингер.

„Со ширењето на капките, далеку помалите аеросоли се сметаат за главниот пат на пренесување на коронавирусите, иако тоа се случува во помала мера“, вели д-р Ресингер.

И додека капките паѓаат на подот релативно брзо, полесните аеросоли можат да лебдат подолго и со тоа да се шират во затворени простории. Најлесно е да се запре со повремено отворање прозорци.

Стравувањата дека ќе настинете се неосновани, тврдат медицински експерти.

„Вентилацијата на просторијата неколку минути тешко може да ја промени температурата во просторијата“, забележува лекарот и додава дека предметите во просторијата и theидовите ја одржуваат температурата и ќе ја ослободат задржаната топлина.

Германски експерти препорачуваат канцелариите да се проветруваат на секој час 20 минути. Ако има помалку луѓе кои седат во собата, доволно е 10 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote