in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Домашен чај од брусница: Ова го пијат оние кои страдаат од инфекции на уринарниот тракт!

Сушената брусница со додавање на некои други сушени состојки му даваат одлична арома на чајот и навистина вреди да се проба

Брусницата има придобивки за здравјето на луѓето, а чајот од брусница помага при инфекции на уринарниот тракт, како и во превенција на сите бактерии во уринарниот тракт. Топол чај од брусница има смирувачко дејство врз организмот, а помага и во ублажување на проблемите со менструацијата кај жените.

Состојки:

  • грст сушени брусница
  • лажица чај од хибискус
  • лажица исушена и сецкана прачка
  • сецкани суви јаболка
  • лажичка цимет цимет

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и чувајте ги во затворен сад.
Доколку е потребно, направете чај ставајќи лажица од мешавината во шолја со топла вода.
Варете го чајот на тивок оган околу пет минути, а потоа оставете го покриен околу десет минути.
Процедете и засладете по желба.
Најдобро е да ставите малку мед кога чајот е на прилагодена температура за пиење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote