in

Челзи израмни рекорд стар 10 години со нивниот натпревар во Лигата на Шампионите!

Дефанзивното подобрување на Сините од Лондон беше јасно забележливо во натправарот во средата против Рен на Стемфорд Бриџ во рамките на Лигата на Шампионите. Со победата од 3-0 против Француската екипа, Челзи забележа усште една „чиста мрежа“ и останаа на врвот на нивната група во ЛШ со седум бодови. Исто така Челзи нема примено ниту еден погодок во нивната мрежа во трите натпревари во Европското натправарување.

Со оваа „чиста мрежа“ Челзи забележа 5 такви достигнувања во низа во сите натправарувања. Тоа им се случува по прв пат по 10 години кога беа водени од Карло Анчелоти. Со трите „чисти мрежи“ во Лигата на Шампионите израмнија уште еден рекорд кој го поставија во сезоната 2009-10. Ова дефанзивно подобрување на Челзи е заслуга на новиот голман Едуард Менди и ветеранот Тиаго Силва.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote