in

Што?Што?

Може ли цигарите да го ослабнат дејството на вакцината против ковид-19!

Young woman enjoying a cigarette outdoors holding it between her fingers, low angle view against the chest of a warm autumn jacket in a smoking and tobacco concept

Вакцината ковид-19 се смета за клучна алатка во борбата против пандемијата на коронавирусите. Прашањето сега е дали пушачите можат да пушат непосредно пред или продолжуваат по вакцинирањето и дали цигарите ќе влијаат на ефективноста на вакцините ковид-19.

Според Светската здравствена организација (СЗО), пушачите имаат поголем ризик од инфекција со коронавирус, па затоа треба да ја примат вакцината што е можно поскоро за да се заштитат.

Покрај тоа, пушењето исто така го намалува капацитетот на белите дробови и го зголемува ризикот од неколку други респираторни заболувања. Многу извештаи наведуваат дека пушачите се изложени на поголем ризик од развој на потешка форма на ковид-19.

Д-р Висака Шивдасани посочи дека луѓето не треба да пушат откако ќе ја примат првата доза на вакцина, бидејќи цигарите можат да го намалат одговорот на антителата, како и да избегнат цигари по вакцинацијата.

Лекарот наведе уште неколку работи што се важни, а тие се однесуваат на вакцинирање.

Таа посочи дека би било пожелно секоја личност да спие најмалку шест часа во текот на ноќта за една недела пред да се вакцинира. Таа исто така препорача пробиотици, наведувајќи дека 70% од имуните клетки се во варење и дека е важно здравјето на цревата.

Д-р Шивдасани посочи дека стресот може да влијае и на имунолошкиот одговор и им препорачува на луѓето кои планираат да се вакцинираат да избегнуваат алкохол покрај цигарите најмалку три дена пред вакцинацијата, но и по вакцинацијата, како и да избегнуваат стрес докажано го нарушува целосното здравје.

Таа исто така препорача дополнителен внес на цинк што го зајакнува имунолошкиот одговор и истакна дека дефинитивно треба да се внесува повеќе храна богата со протеини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote