in

УбавоУбаво

Илјадници мачки од засолништето на улиците во Чикаго го „решаваат“ проблемот со наезда на стаорци!

Засолниште за животни во Чикаго ослободи 1.000 мачки по улиците на градот со цел да се реши проблемот со наезда на стаорци.

Азилот ги ослободи мачките како дел од програмата наречена „Мачки на работа“, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Две до три мачки кастрирани и вакцинирани се пуштени пред станбени згради или компании за да се реши проблемот со глодарите.

Според податоците за азилот, мачките понекогаш убиваат стаорци, но само нивното присуство ќе биде доволно за да се одвратат штетниците.

Сопствениците на куќи или деловните субјекти можат да аплицираат за програмата и ќе ги покријат трошоците за храна и засолниште за мачки. Азил наведува дека листата на чекање е многу долга.

Чикаго ја носи титулата „град со најмногу стаорци“, а според податоците на американската компанија „Оркин“, шеста година по ред, тој е на прво место според бројот на глодари во однос на другите големи градови како Лос Анџелес и Њујорк.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote