in

Чилеанците уставно ги штитат „правата на мозокот“!

Чиле би можел да стане првата земја во светот што ќе ја вклучи заштитата на „невро-правата“ или „правата на мозокот“ во својот устав за да го заштити човечкиот ум од можните манипулации со развојот на вештачката интелигенција.

Тековната уставна реформа во таа земја се обидува да го вметне во уставот правото на „зачувување на физичкиот и психолошкиот интегритет“ на граѓанинот така што никој „авторитет или поединец“ не може, со примена на нови технологии што делуваат на човечкиот мозок, да се зголеми, намали или наруши индивидуален интегритет без согласност на лицето”.

Сенаторот Гвидо Гирарди, еден од промоторите на тој нацрт-закон, објаснува дека идејата е да се заштити „последната граница“ на човечкото суштество – неговиот ум.

Чилеанските законодавци сметаат дека невротехнологиите се способни да извршуваат процеси на „читање“ и „пишување“ во мозокот, со што се овозможува регистрација на менталните податоци на една личност, а во блиска иднина тие можат да ги променат и да додадат нови.

„Ако таа технологија може да ги прочита вашите мисли дури и пред да станете свесни што мислите, тоа може да напише во вашиот мозок емоции, мисли, историја што не се ваши и дека вашиот мозок нема да може да ги препознае како ваши или како вештачка креација “.
Затоа е „важно“, забележува iraирарди, законски да се регулира тоа подрачје за идната реалност што може да го „загрози јадрото на човекот, неговата автономија, слобода и слобода на избор“.

На прашањето дали реалноста е веќе близу до научна фантастика, Рафаел Јусте, научник од Универзитетот Колумбија во Newујорк, истакна дека експертите веќе успеале да им вградат во мозоците на глувците работи што не ги виделе никогаш, а кои ги асимилираат како свои идеи и вградени во сопственото природно однесување.

“Ако можете да влезете внатре, да влезете во хемискиот процес на мозокот и да го стимулирате или инхибирате, исто така можете да ги промените одлуките на луѓето. Тоа е нешто што веќе го правиме со животните”, тврди Јусте.

Развојот на невротехнологијата може да биде страшен, но има и свои добри страни. Како пример, тој наведува дека во блиска иднина, глувоста ќе се третира со импланти или слепило, благодарение на веќе успешните тестови спроведени во лабораторијата на шимпанзата. Дури е можно да се инсталираат стимуланси во мозокот кои можат да го подобрат животот на луѓето со Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест или шизофренија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote