in

СлаткоСлатко Што?Што?

Чистење на бубрезите: Домашен пијалок кој помага и при воспаление

Здравјето на бубрезите е од витално значење за целокупната состојба на организмот, како и за долговечноста на нашите животи. Дневното внесување на храна и пијалоци може значително да ги оптовари бубрезите.

Што прават бубрезите?

Бубрезите филтрираат околу 200 литри крв на ден, се со цел да се ослободат од токсините што му штетат на нашето тело.

Што им штети на бубрезите?

Кога бубрезите се преоптоваруваат со токсини, може да се појават болести на бубрезите и мочниот меур, а токму овие токсини ги внесуваме во организмот во форма на храна и пијалоци. Луѓето со најголем ризик од развој на заболување на бубрезите се оние со дијабетес, висок крвен притисок или семејна историја на заболување на бубрезите.

КЛУЧНИ СОСТОЈКИ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА БУБРЕЗИТЕ

Магдоносот е медитерански зачин кој се шири низ целиот свет. Благодарение на големите количини на минерали како калциум, железо, магнезиум и фосфор, како и витамини, меѓу кои најважни се витамин Ц и А, како и тиамин и рибофлавин, јаглицата се смета за еден од најсилните антиоксиданси.

 

Листот од магданос има антиинфламаторно дејство и го штити организмот од ефектите на слободните радикали кои предизвикуваат разни болести како што се атеросклероза, карцином на дебело црево, дијабетес и астма.

Состојки:

  • грст лисја од магданос
  • 1 литар вода

Подготовка:

  • Измијте го магдоносот и исечкајте го на поголеми парчиња, истурете го во тенџере и прелијте го со вода.
  • На среден оган, загрејте ја водата до вриење, намалете ја топлината на ниско и варете уште 5 до 10 минути.
  • Тргнете го од оган, оставете го да отстои некое време, па процедете го и оставете го во фрижидер.
  • Пијте по една чаша пијалок секое утро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote