in

Во библиотеката во Бурса може да читате книги во друштво на мачки! [ФОТО]

Љубовта кон животните, особено мачките е видлива низ цела Република Турција.

Мачките слободно шетаат по улиците, продавниците, кафулињата, има хотели за нив и често им е дозволено да влегуваат во училиштата. Дури и мачките се честопати маскота на некои институции од пониско ниво.

Бурса не е исклучок, каде што има библиотека каде што корисниците можат да ги читаат своите омилени книги во друштво на мачки.

Зградата е изградена во 16 век. Бидејќи луѓето таму се грижеле и за мачки, објектот го добил името по овие животни. Денес, луѓето можат да читаат книги таму, во друштво на мачки кои слободно се движат низ објектот.

Центарот за грижа за напуштени животни на општина Османгази е одговорен за грижата за животните.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote