in ,

Добро хоби: Читањето книги го штити мозокот од сенилност.

Читањето книги поттикнува развој на емпатија, ги ублажува симптомите на депресија, го „изострува“ мозокот и ја забрзува неговата работа.

Во последните десет години луѓето сè помалку читаат, а тоа особено важи за помладите генерации, предупредуваат експертите.

Студиите покажуваат дека луѓето кои редовно читаат решаваат мисловни задачи побрзо, генерално се поинформирани и имаат подобар вокабулар.

Луѓето кои редовно читаат го одржуваат мозокот „во форма“ до старост, според истражувањето на Универзитетот во Чикаго. Според тоа истражување, луѓето кои читаат имаат трет помал ризик од развој на деменција и Алцхајмерова болест во староста, пишува HuffPost.

Читањето е еден од најефикасните начини за ослободување од стресот, покажа истражувањето на Универзитетот во Сасекс.

Врз основа на ова истражување, беше заклучено дека луѓето, откако уживаа во омиленото читање, постигнаа поголем мир отколку по слушање музика или одење, а веќе шест минути читање се доволни за тој ефект.

Иако постојат предрасуди кон литературата за „selfhelp“, експертите докажаа дека читањето книги со позитивни ставови навистина го подобрува расположението и ги намалува симптомите на депресија. Најважниот сегмент на ваквото читање е искуството на други луѓе кои даваат надеж дека ситуацијата може да се промени.

Делата на фикцијата се одлично четиво за зајакнување на емпатијата, покажа студија на магазинот „Plos One“, спроведена во Холандија. Така, мистериите, бајките, па дури и криминалистичките романи го поттикнуваат развојот на сочувство кон другите луѓе и ни го олеснуваат „уживањето“ во нивните проблеми.

Читањето пред спиење е една од одличните рутини за заспивање, бидејќи го намалува нивото на стресни хормони во крвта. Исто така, книгите ќе „вметнат“ разни идеи во мозокот кои поттикнуваат богати соништа и помагаат во развојот на креативноста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote