in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

УБАВИНАТА Е ВО ЕДНОСТАВНОСТА: Брза подготовка на економичен чоколаден колач

Не ви требаат никакви специјални состојки за оваа торта, ниту премногу напор, а вкусот ќе ве воодушеви.

Мерењата се на чаша (200 ml).

Состојки:

 • 3 чаши брашно
  2 чаши шеќер
  3 чаши јогурт
  1/2 чаша масло
  3 лажици какао во прав
  малку сол
  2 лажички сода бикарбона

За прелив:

 • 200 гр чоколадо
  250 мл млеко

Подготовка:

Прво измешајте ги сувите состојки и комбинирајте ги, па додадете ги влажните. Кога добро ќе измешате за да нема грутки, истурете го во тава што е подмачкана и попрскана со брашно. Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 25 минути. Извадете го колачот од рерна и оставете го да се излади.

Растопете го чоколадото и млекото и прелијте го со изладениот колач што претходно сте го исекле.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote