in

Најслаткиот пилинг на светот: Чоколаден пилинг за стимулирање на колаген ќе направи чуда за вашата кожа!

Покрај тоа што ќе уживате во нејзиниот вкус и го подобрува нашето расположение, чоколадото е исклучително добро за кожата на лицето.

Чоколадото содржи антиоксиданси, ја хидрира кожата, го стимулира производството на колаген, чија концентрација во кожата со текот на времето се намалува, што е особено важно кога станува збор за ефектот против стареење.

Чоколаден пилинг, кој можете многу лесно, брзо и лесно да го направите дома, ќе ја направи вашата кожа да ја врати еластичноста, тонот и циркулацијата на крвта и ќе и го врати сјајот.

За пилинг од чоколадо, треба да измешате три лажици растопено темно чоколадо со три лажици кафеав шеќер, додадете 100 мл кокосово масло. Пилингот пред употреба треба малку да се загрее така што да биде млак. Нежно масирајте го со кружни движења, претходно чистејќи ја кожата на лицето околу 10 минути, а потоа измијте ја кожата со млака вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote