in

Чоколадни топчиња со урми

Десерт со урми.

Состојки:

  • 14 големи меки урми
  • 70 гр бадеми
  • 70 гр семе од сончоглед
  • 20 гр какао
  • 2 лажички арома на ванила
  • 200 гр црно чоколадо
  • 1 лажица масло

Подготовка:

Ставете ги урмите во топла вода и нека отстојат 10 минути.

Останатите состојки ставете ги во блендер и додадете ги исцедените урми.

Мелете сè заедно, ако сметате дека смесата е премногу сува, додадете лажица вода во која имало урми.

Обликувајте топчиња и преклопете во фрижидер додека го топите чоколадото.

Растопете го чоколадото со една лажица масло.

Потопете ги топчињата во чоколадо со вилушка или чепкалка за заби, а потоа наредете ги на чинија.

Ставете го во фрижидер половина час.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote