in

Џоковиќ: Важно е да се напише дека Новак е лицемер..

Првиот тенисер во светот, Новак Џоковиќ, открива дека во август, играчите побарале од Васек Поспишил и од него да се повлечат од Советот на играчи и дека сега повторно ги номинирале.

Djоковиќ и Посписил ја прифатија номинацијата, но АТП донесе правило според кое не може да се биде член на Советот на играчи и друго тело во рамките на тенискиот систем, во овој случај Здружението на професионални играчи (ПТПА).

„И покрај фактот дека повеќето од мојот тим и блиските луѓе не разбираат зошто трошам толку многу енергија на нешто што веројатно ме оттргнува од она што е веројатно поважно, јас некако верувам дека тоа е за повеќе добри играчи. Чувствувам одговорност и должност, како некој што е на врвот многу години, ако играчите веќе ме избраа, тогаш ми е голема чест да бидам достапен “, вели Џоковиќ и додава:

„Сите овие години се обидував да бидам достапен и проактивно да давам свои предлози и идеи во функција на подобрување на системот за поголем број играчи, особено за оние со понизок ранг. Сепак, малку луѓе размислуваат за нив. Кога зборуваме за политика во тенисот, најмногу зборуваме за првите 50-100, малку внимание се посветува на оние кои се најголема група, од 100-то до 5000-то место – тие имаат големи проблеми и постојано го критикуваат системот “.

Не беше потребно дополнително прашање, Новак ја продолжи својата презентација во здивот.

„Честопати работите што ги велам се менуваат, гледате, во последните два дена, тие рекоа дека може да биде лицемерно да бидам основач на PTPA и да се вратам во Советот на играчи истовремено. Немав намера да се вратам во Советот. Не разбирам зошто играчите од Советот бараа од Посписил и јас да се повлечам, а тогаш и сега реков дека таму воопшто не гледам конфликт. Се обидов да им објаснам на луѓето, но постојат одредени струи во тенисот кои не сакаат тоа да се случи и не сакаат да го разберат затоа што имаат други интереси, така е така “, паузира Новак и додава:

„Јас и Васек дознавме пред три или четири дена дека сме номинирани, голема група играчи побара од нас повторно да бидеме во Советот. Го прифативме со задоволство, тоа е чест за нас, не добиваме пари или ништо. Фактот што бевме номинирани повторно откако бевме исфрлени од Советот на некој начин само покажува колку добра работа завршивме и колку уживаме доверба од голема група играчи “.

На крајот, Djоковиќ вели дека сега барем знаат на што се и дека ќе го разгледаат следниот стратешки потег на ПТПА.

„До вторникот вечер сакав да соработувам со АТП како еден од ко-основачите на ПТПА, но беше усвоено ново правило според кое некој не може да биде истовремено член на Советот и на која било друга организација во рамките на тенискиот систем. нè спречија да бидеме во Советот – не аплициравме како што беше презентирано во медиумите, но тие нè номинираа, повторувам, така што АТП оди против она што го сакаат повеќето играчи. Овие се политички игри зад сцената, но за нив ретко се пишува, важно е да пишувам дека Новак е лицемер. Но, не е прв пат, навикнат сум на тоа, тоа го зајакнува мојот отпор, штит и ме мотивира уште повеќе да го правам она што е правилно за спортот и за играчите. Ова е само почеток за PTPA, ќе видиме кој ќе биде нашиот следен стратешки потег, отсега ќе треба малку поинаку да им пристапиме на управувањето и деловното работење на PTPA, сега барем знаеме на што сме со АТП “, заклучува Новак.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote