in

Го тужеше градот затоа што помина 10 дена во затвор поради грешка во технологијата!

Човек од Њу Џерси ги тужи градот Вудбриџ и локалниот полициски оддел, бидејќи бил уапсен поради грешка во технологијата за препознавање лице.

Нигер Паркс мина 10 дена во затвор во јануари минатата година, вклучително и една недела во „функционална самица“, откако беше неправедно обвинет за грабеж на продавница.

Според извештајот на полицијата, кога го запреле, тој им ја покажал возачката дозвола од Тенеси, но мислеле дека е лажна. После тоа, тие се обиделе да го уапсат бидејќи наводно во џебот забележале вреќа со марихуана.

Паркови потоа побегнале од полицијата со изнајмен автомобил. Подоцна беше уапсен врз основа на технологија за препознавање лице.

Американските владини агенции со пристап до системи за препознавање лице ја анализирале фотографијата од наводно контроверзната возачка дозвола Паркес и откриле дека има делумно совпаѓање со државната база на податоци

Паркс, кој тврди дека никогаш не бил во Вудбриџ, успеа да докаже дека испратил пари во аптека оддалечена повеќе од 30 километри за време на инцидентот. Неговиот случај беше отфрлен во ноември минатата година, а тој потроши над 5000 УСД на адвокат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote