in

Ја прими вакцината против коронавирусот, па почина – причината не е позната!

Почина жител на Швајцарија, кој неодамна беше меѓу првите во оваа земја што прими вакцина за коронавирус, а причината сè уште не е позната.

Веста ја објавија официјални лица од Луцерн, но тие не прецизираа што точно се случило и дали смртта е на било кој начин поврзана со вакцината. Целиот случај го истражува швајцарското регулаторно медицинско тело Свисмедик.

Исто така, не е познато кој временски период поминал од моментот кога лицето ја примило вакцината до моментот кога починало.

Минатата недела беа дадени првите вакцини против коронавирус во Швајцарија во Луцерн, од производителите Pfizer и Bayontek. Дистрибуирани се 107.000 дози, а заклучно со јануари, 250.000 луѓе се очекува да бидат вакцинирани месечно.

Вакцините за коронавирусот се развиваат за рекордно време, но тоа не значи дека се лоши. Да се ​​потсетиме на 10 причини зошто толку брзо добивме вакцини, а главната е фактот дека фармацевтските компании и владите со децении инвестираа огромни суми пари во развој на слични вакцини и наука.

Меѓународните регулаторни тела, вклучително и Европската агенција за лекови, се категорични дека нема да направат компромис за безбедноста на вакцините.

„Само затоа што е важно за нас брзо да го добиеме тоа … не значи дека треба да започнеме да правиме компромиси и да фаќаме кривини и да игнорираме нешто што нормално би се проценило“, рече претходно главниот научник на СЗО, д-р Сумја Сваминатан.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote