in

УбавоУбаво СмешноСмешно

Возовите „covid-free“ започнаа во Италија, во возот само со негативен тест!

Денес започнаа да сообраќаат два брзи воза меѓу Милано и Рим, наутро и навечер, кои ќе бидат „covid-free“.

Ова значи дека само оние кои имаат негативен тест за вирусот корона ќе можат да патуваат по возовите, што ќе ги поврзе двата града без запирање.

Патниците ќе можат да се тестираат во шатори кои се специјално поставени пред железничките станици на двата града.

Тестот не смее да биде постар од 48 часа, а доколку патникот со купениот билет е позитивен, ќе може да ги врати парите за билетот. Исто така, патниците ќе бидат проверени, тие ќе треба да ги покажат своите лични документи заедно со билетот и негативниот тест, а тие ќе бидат на станицата најмалку 45 минути пред поаѓањето на визата.

За овие потреби, италијанскиот Црвен крст, со купениот билет, обезбеди бесплатно тестирање за kovid-19, кое чини околу 50 евра во Италија.

Патниците во возот „без ковиди“ сепак ќе мора да се придржуваат до претходно воведените ограничувања на левата коска, што значи дека ќе мора да носат заштитни маски и да седат на строго обележани места за време на патувањето, со цел да се одржи физичката оддалеченост. Ова значи дека вагоните ќе бидат исполнети со 50 проценти од капацитетот.

Во Италија, забраните за патување меѓу регионите остануваат во сила, освен во оправдани случаи како што се здравствени потреби и работни обврски.

Минатата година, среде првиот бран на пандемијата, повеќето од железничките линии беа во прекин, освен главните, како што е оној меѓу Рим и Милано.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote