in

Смртните случаи предизвикани од Ковид-19 10 пати повисоки во државите со прекумерната тежина на населението!

Ризикот за смрт од Ковид-19 е десет пати повисок во оние држави кадешто голем дел од населението се со прекумерна тежина, стоеше во студијата направена од Светската Федерација за прекумерна тежина.

Истражувачите стигнаа до ова откритије анализирајќи ги податоците од Универзитетот Џон Хопкинс и од Светската Здравствена Организација и открија дека 2.5 милиони смртни случаи од Ковид-19 биде забележани до крајот на Февруари, а 2.2 милиони од нив биле во држави со прекумерна тежина на населението.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote