in

ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ: КОВИД-19 МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ПАРАЛИЗА КАЈ НЕКОИ ДЕЦА!

Мал број на претходно здрави деца заразени со ковид-19 може да имаат сериозни невролошки компликации, според истражувањето на научниците од Универзитетот во Манчестер. Во истражувањето објавено во „Лансет здравје и дете и адолесцент“, кај 38 деца од 8 земји е откриено дека страдаат од абнормалности во мозокот и/или ’рбетниот мозок.

Кај децата кои биле на магнетна резонанца се појавиле симптоми како треска, намалена свест, проблеми при движење на рацете и нозете и когнитивна дисфункција.

Повеќето деца (32) или се опоравиле (26), или биле на пат да закрепнат (6).

Кај осум од нив не се јавиле респираторните симптоми кои обично се забележуваат кај пациенти заразени со коронавирусот, додека четири починале од ко-инфекции како што се ТБ и МРСА, со оглед на тоа што ковид-19 ги ​​направило поподложни на нив.

2 од децата имале парализа откако вирусот го погодил нивниот ‘рбетниот мозок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote