in

Во црква во Норвешка, првото трансродово лице го сменило своето име!

Лутеранска црква во Норвешка одржа церемонија на преименување на 49-годишно трансродово лице, што според официјалните лица е прв ваков настан во црква во таа нордиска земја.

Елин Стилинген живееше како маж првите 40 години од нејзиниот живот, а минатата година законски ги смени името и полот.

Таа го одбележа настанот на саботната церемонија во средновековната црква Хоф северно од норвешката престолнина Осло. Стилинген рече дека и е особено важно настанот да се одржи во црквата.

„Јас сум член на норвешката црква и исто така ќе ‘излезам од плакарот’ како христијанин, така што оваа церемонија е важна за мене “, рече таа пред церемонијата во саботата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote