in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ЦРН РЕКОРД ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24-ЧАСА!

Во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 218
-Куманово 47
-Штип 21
-Прилеп 26
-Тетово 28
-Струга 2
-Велес 24
-Битола 36
-Охрид 2
-Кавадарци 9
-Гостивар 46
-Струмица 22
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 9
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 5
-Виница 10
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 16-
Кичево 29-
Ресен 6
-Неготино 15

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84г), двајца од Куманово (77 и 77г), тројца од Штип (70, 62 и 80г), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64г), еден пациент од Тетово (55г), двајца од Струга (56 и 60г), тројца од Велес (70, 51 и 89г), тројца од Битола (69, 69 и 71г), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78г), тројца од Гостивар (71, 65 и 81г), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56г), еден од Струмица (84г), еден од Крушево (76г), еден од Свети Николе (68г) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од:-Скопје 102-Штип 22-Прилеп 42-Тетово 49-Струга 21-Велес 36-Охрид 51-Кавадарци 22-Гостивар 2-Гевгелија 2-Струмица 33-Крива Паланка 6-Радовиш 2-Кочани 20-Пробиштип 5-Пехчево 1-Берово 5-Свети Николе 4-Неготино 14Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47636, бројката на оздравени пациенти е 27803, на починати е 1345, а бројот на активни случаи изнесува 18488.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote