in

Црна Гора планира да ги вакцинира скоро сите граѓани!

Директорот на Институтот за јавно здравје, Игор Галиќ, вели дека 70% од граѓаните  на Црна Гора ќе ја примат вакцината против коронавирусот. Државата има резервирано повеќе од 260.000 дози. 

Претходно беше објавено од ИЈЗЦГ дека ќе бидат примени по две дози вакцини, па според пресметката, излегува дека околу 130.000 лица ќе поминат низ процесот на имунизација.

– Имајќи предвид дека во првите месеци од вакцинирањето, побарувачката за вакцини ќе ја надмине понудата повеќекратно, сите земји беа принудени да воспостават повисоки нивоа на приоритет за вакцинација, за време на вакцинацијата, ќе се внимава прво да се даде приоритет на најзагрозените лица, а потоа  вработените во витални служби – објави Институтот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote