in

За време на подигнувањето, знамето на Црна Гора од 5000 квадратни метри беше искинато! [ВИДЕО]

Во Цетиње, за време на обидот за подигање, беше искинато државното знаме од 5.000 квадратни метри.

Подигнувањето на знамето беше планирано по повод 21 мај, денот кога Црна Гора се оддели од Србија и ја напушти Државната унија на Србија и Црна Гора.

Знамето е долго 100 и широко 50 метри.

Со месеци беа собрани пари за нејзино шиење, а меѓу донаторите беа и високи претставници на ДПС.

Знамето е големо 5.000 квадратни метри и тежи 700 килограми, а го изработи компанијата „Ласер“ од jубуски во Босна и Херцеговина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote