in

Црни прогнози за топење на најголемите глечери во Гренланд!

Трите најголеми глечери во Гренланд, кои содржат толку многу вода што морското ниво може да се зголеми за повеќе од еден метар, може да се стопат побрзо отколку што се предвидуваше во најмрачните предвидувања, покажува студија објавена во вторникот.

Авторите на студијата, објавени во Nature Communications, користеле стари слики и многу други податоци за да проценат колку мраз исчезнал во 20 век на овие три глечери Јакобшавн Исбрае, Кангерлусваг и Хелхајм.

Тие процениле дека глечерот Јакобшав Исбрае изгубил повеќе од 1.500 милијарди тони мраз од 1880 до 2012 година, а Кангерлусуаг и Хелхајм 1381, или 31 милијарда тони, од 1900 до 2012 година.

Поради тоа топење, нивото на океанот досега се зголеми за повеќе од 8 милиметри, напишаа тие.

Експертите за клима во ОН (ГИЕЦ) проценуваат дека поради топењето на мразот, или од глечерите или ледените капаци, морското ниво може да се зголеми за 30 до 110 см до крајот на векот, во зависност од нивото на емисии на стакленички гасови.

Според климатските модели кои го симулираат најцрното сценарио, трите споменати глечери на Гренланд би можеле да придонесат за зголемување на нивото на океанот за 9,1 до 14,9 мм до 2100 година.

Но, студија објавена во вторникот посочува дека сценариото предвидува четирикратно зголемување на температурата во 20 век, во кое тие глечери веќе се стопиле толку многу што нивото на океанот се зголемило за 8 мм.

“Најмалото сценарио е потценето. Во случај на трите проучени глечери, загубата на мраз може да биде три до четири пати поголема од предвидената”, сметаат авторите на студијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote