in

Се појавуваат црни точки пред вашите очи: Дали треба да бидете загрижени?

Превенција е да се направи комплетен офталмолошки преглед, по четириесет години, да се дефинира дали некое лице има периферни дегенеративни промени или не

Јасна визија е едно од најголемите богатства што луѓето ги имаат. За да се зачува, важно е да одите кај очен лекар дури и кога очите се здрави. Појавата на црни точки пред нашите очи треба да не загрижува.

Окото е еден од најсложените органи во човечкото тело. Тоа ни овозможува да го видиме светот околу нас. Сепак, повеќето луѓе размислуваат за здравјето на очите само кога се појавуваат проблеми – на пример, дамки пред очите.

„Ако ова се само бледи или тенки дамки, кои ги забележуваме на големи светли површини или на монохроматски површини, како што се небото, морската површина, тогаш тоа се безопасни симптоми, кои се поврзани со кондензатот во стаклестото тело. Тие се подвижни, го менуваат правецот на гледање, се движат и за тоа не се потребни прегледи, некои специјални или третман “, објасниуваат офталмолозите.

Меѓутоа, ако видите црни точки, не ги игнорирајте.

„Меѓутоа, ако тие се појават одеднаш како роеви на црни, густи дамки, проследени со мрежни форми или мрежи како што се црни ленти од чад, тоа може да биде знак на крварење од стаклесто тело и ова бара итен офталмолошки преглед. Овој тип на промена е често придружен со светла, кои можат да бидат силни како трепкања, тие се појавуваат во временските делови на визуелното поле и тоа е секогаш причина за сериозен преглед “, додаваат докторите.

Ако се случи да траат подолго, задолжително побарајте помош од офталмолог.

Зеницата мора да се прошири, да се разгледа периферијата, бидејќи тоа може да биде симптом на прекин, односно прекин на мрежницата на периферијата, што ако не се лекува во рана фаза или ако не се дијагностицира, може да доведе до аблација, болести на мрежницата и сериозни проблеми со видот

Очите можат да се уморат, а видот е заматен ако поминете многу време пред компјутер, таблет, мобилен телефон. Треба да одиме на очен лекар за редовни прегледи, и не само кога имаме проблеми.

Превенција е да се изврши комплетен офталмолошки преглед, по четириесет години, за да се дефинира дали некое лице има периферни дегенеративни нарушувања или не. Ако има, тогаш се прави план во кои временски интервали се вршат контролите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote