in

НЕВЕРОЈАТНО! Цртежот на Да Винчи на аукција се очекува да биде продаден за повеќе од 16 милиони долари!

Мал цртеж на главата на мечката на Леонардо да Винчи ќе биде понуден на аукција во Лондон, а се очекува да биде продаден за 12 милиони фунти (16,7 милиони долари).

Цртежот со димензии 7х7 см, на кој е глава на мечка, е стар повеќе од 500 години.

Продажбата може да ја надмине претходната рекордна продажба од 2001 година, кога цртежот на Да Винчи „Коњ и јавач“ се продаде за повеќе од 11 милиони долари.

Цртежот е нацртан со техника на сребрен молив на розово-беж хартија и е еден од низата цртежи на животни со мал формат од уметникот, датиран од раните 1480-ти.

Летиција Мејсон, експерт за стари цртежи, ја опиша техниката на сребрен молив како „многу тешка техника, бидејќи всушност не признава никакви грешки“. Мејсон рече дека Леонардо бил фасциниран од природата и животните воопшто.

Леонардо да Винчи, роден во 1452 година и починал во 1519 година, е познат по својата уметност и пронајдоци.

Во 2017 година, слика за Исус Христос, за која се верува дека ја насликал Да Винчи, продадена во Њујорк за рекордни 450 милиони долари (341 милиони фунти), што беше највисока цена на аукција за уметничко дело.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote