in

УбавоУбаво

СЛАТКО! Пронајдена е црвената панда која исчезна од зоолошката во Германија!

Одличната операција за пребарување беше среќно завршена и беше пронајдена пандата Јанг, која исчезна од зоолошката градина во Дуизбург.

Животното е пронајдено недалеку од оградениот дел за панди, во врвовите на дрвјата што се наоѓаат во областа на зоолошката градина, објавија официјалните лица.

Јанг бил спуштен од пожарна скала и веднаш бил пренесен во ветеринарната клиника за преглед.

Тоа е црвена или мала панда, што е загрозен вид. Причината за тоа е, меѓу другото, сечење дрвја, проширување на земјоделството и лов.

За време на претресот, зоолошката градина во Дуизбург ги замоли жителите на тој град веднаш да ја известат полицијата во случај да видат панда, а тој ги повика луѓето да не се обидуваат сами да ја фаќаат.

Црвените панди, долги околу 50 сантиметри, не сметајќи ја опашката и тежат околу пет килограми, се безопасни за луѓето, соопштија од зоолошката градина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote