in

Што?Што?

ЧУДО ДЕТЕ! Деветгодишно девојче студира два факултета и има повисок IQ од Ајнштајн!

Адара Перез од Мексико Сити ја тестира својата интелигенција уште од четиригодишна возраст, а сега има девет години и учи на два степени.

Паралелно, тој одржа предавања за системи и индустриско инженерство на два различни мексикански универзитета.

Своите интереси ги насочи кон Универзитетот во Аризона, каде и беше понудено место за студирање астрономија, а сега се свртува кон англискиот јазик, за да може да го оствари својот сон.

Инаку, на Адари и беше дијагностициран аутизам кога имала три години, а за време на основното училиште доживеа насилство, бидејќи другите деца сметаа дека е „чудна“. Овие несреќни ситуации всушност беа причина за откривање колкав научен потенцијал има оваа девојка.

Според нејзината мајка Налели Санчез, Адара играла во куќата, кога децата ја заклучиле внатре. Почнаа да викаат и да и кажуваат грди работи.

„Почнаа да удираат по куќата, тогаш таа ми рече дека повеќе не сака да оди на училиште, падна во депресија“, рече нејзината мајка.

Сепак, токму оваа интеракција откри дека девојчето е генијалец. После настаните на училиште, нејзината мајка ја одвела на терапија и таму психијатарот и препорача на Адара да оди во Центарот за грижа за таленти, каде што беа извршени разни тестови за интелигенција. На сите овие тестови, таа постигнала резултат 162. За споредба, се верува дека Ајнштајн и Хокинг имале 160.

Девојчето завршило средно училиште кога имала само осум години и сега работи на својата диплома преку интернет. Покрај тоа, таа пишува и книга.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote