in

Цветањето на Јапонските цреши оваа година се случи најрано во последните 70 години! [ФОТО]

A person films a video with his phone on a selfie stick while riding a bicycle under a canopy of cherry blossoms Monday, March 29, 2021, in Tokyo. Japan's favorite flower, called "sakura," started blooming earlier this month and has already peaked in many places, setting the earliest records in more than a dozen cities across the country.(AP Photo/Kiichiro Sato)

Овогодинешното цветање на јапонската цреша започна најрано во последните 70 години, а експертите наведуваат дека тие се најверојатната причина за климатските промени.

Цветовите на црешата ги следи јапонската агенција за метеорологија скоро 70 години и забележа дека првата цреша процвета оваа година во Кјото на 26 март.

Слични рекорди се поставени во повеќе од десетина градови низ целата земја.

Цветот на црешата „сакура“ обично цвета во април, кога Јапонија го слави почетокот на новата учебна и деловна година. Сепак, сега повеќето дрвја цветаат пред првиот училишен ден.

Некои веруваат дека ова е најрано цветање досега, судејќи според записите од историски документи, дневници и поетски книги од Кјото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote