in

Нов Зеланд ги повикува туристите да не имитираат други луѓе кога се фотографираат! [ВИДЕО]

Властите во Нов Зеланд ги повикаа туристите да престанат да имитираат други луѓе кога се фотографираат, односно да ги направат нивните фотографии поразлични од досега виденото.

Поканата е објавена во новата туристичка кампања, т.е. во двоминутно видео во кое комичарот Том Сансбери игра член на „Одредот за набудување на човековото однесување (С.О.С.)“. Видеото покажува познати места на Нов Зеланд и на туристите им се сугерира да престанат да патуваат „под социјални влијанија“.

“Јас сум предупреден за ситуација што се случува многу често во последно време. Луѓето гледаат фотографии на социјалните мрежи, а потоа сакаат да го сторат истото. Знаете за што зборувам. Седи во топла бања. Седи маж тивко на карпа и размислувајќи за нешто. Нозе на виршли “, рече Санбери во видеото.

Видеото е создадено како дел од долгорочната кампања наречена „Направи нешто ново“. од кои се дел и песните на познати пејачи на Нов Зеланд. Кампањата започна во неповолни околности за туристите, бидејќи на повеќето странци им беше забранет влез во земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote