in

ДАЛИ БИ ГИ ПРЕКРШИЛЕ ПРАВИЛАТА? Ова се најбизарните закони што Европејците морале да ги почитуваат во средниот век.

Многумина сè уште зборуваат за брутални казни од средниот век, но кога ќе ги земете предвид законите според кои биле извршени казните, тогаш има смисла.

Луѓето одамна сфатија дека им треба систем на казни што ќе дисциплинираат „непожелно однесување“, а во средниот век таквите казни беа страшни.

Имено, пред неколку стотици години, во средновековна Европа, општествено прифатливо однесување значело работи што денес не може да се замислат. Кој не ги почитувал правилата, би бил строго казнет, ​​пишува Национална географија.

За среќа, повеќето од овие закони и забрани веќе не постојат:

Играње тенис (ако си сиромашен)

Законот од 1495 година забранува момчиња кои не биле благородници да играат тенис, бидејќи се сметаше дека ова ќе го охрабри коцкањето.

Законите се применуваа во текот на целата година, освен за Божиќ, па дури и тогаш им беше дозволено да се играат исклучиво во затворено, односно во куќата на нивниот господар.

Играње фудбал

Фудбалот во тоа време не се сметаше за премногу цивилизирана игра. Всушност, тој не изгледаше како фудбал каков што го знаеме денес – започна вистинска војна на терените, со многу штети, па дури и смртни случаи.

На 13 февруари 1314 година, англискиот крал Едвард Втори дури издаде наредба за забрана на фудбалот во Лондон.

Тогашниот градоначалник на Лондон рече дека оваа игра создава голема гужва и немири во градот, се слуша голема врева од јавните фудбалски терени и „од тоа можат да произлезат разни зла“.

Забраната за фудбал беше укината во 1650 година.

Да умрам во парламентот

Според истражувањето спроведено во 2007 година, ова е еден од најглупавите закони во историјата, кој верувале или не, сè уште се применува во Велика Британија. Имено, во средниот век беше одлучено секој што починал во парламентот да има право на државен погреб.

Сосема е очигледно дека некогаш, еден од обичните субјекти во тоа време користел дупка во постапката за да му ја обезбеди оваа привилегија на некој близок, па затоа одлуката за смртта во парламентот е строго забранета.

Омажи се без дозвола на господарот

Страшен закон што покажува колку е лошо да се биде на самиот крај на социјалното скалило. Имено, во тоа време, би можеле да навлезете во голема неволја ако се омажите без знаење на вашиот господар. Сепак, тоа не е најлошото од сите. Во случај на смрт на сопругот, господарот ќе најде друга собарка за својата слугинка за краток временски период, а кој не сакаше да соработува, ќе биде строго казнет.

Украдете мртов кит

Овој закон има повеќе смисла кога ќе сфатите дека средновековната палата во основа била сè. А китовите очигледно беа на менито – но само за кралот и кралицата.

Не ги миете овците

Во случаите од 1200-тите, кои беа забележани од Натан Белофски во своето дело „Книга за чудни и љубопитни правни необичности“, целото село, слугите и другите, ќе бидат казнети ако не ги мијат овците на господарот.

Веројатно стои приказна зад сето ова, но за жал никој не остави детали.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote