in

Дали би купиле ваква софа?

Кога станува збор за мебел, премногу креативен дизајн не е секогаш посакуван. Пред сè, нашиот дом треба да биде место кое ќе ни даде мир со неговиот практично украсен ентериер, со удобни парчиња мебел кои совршено се вклопуваат во нивната околина и не привлекуваат големо внимание кон себе.

Италијанскиот дизајнер Фабио Новембре, сепак, покажа дека е многу можно да се направи нешто креативно за куќата, што не е премногу екстравагантно за да се издвојува од околината. Станува збор за необична троседот, што тој го дизајнираше за брендот Капелини. Она што ја прави посебна оваа софа, наречена Адаптација, е фактот што на прв поглед изгледа како да е навалена надолу, бидејќи на едната страна и недостасуваат нозе.

Секако, станува збор за оптичка илузија, која Новембре ја создаде со ставање на перници за седишта со различна дебелина на неговиот тросед. Тој го опиша својот концепт зад овој производ со следниве зборови: „Адаптацијата е софа што се соочува со неизвесноста на нашето време. Тој покажува дека доволно е само малку капацитет за адаптација за да продолжиме да живееме и да се смееме. Историјата нè учи дека оние кои не се во можност да се прилагодат исчезнуваат!“.

И, како ја наоѓате овој необичен тросед?

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote