in

Дали е возможно да се избегнат кошмарите?!

Постојат неколку работи што се фрустрирачки и застрашувачки како кога вашиот мирен сон ќе го прекине кошмар. Сепак, неодамнешните откритија на експертите покажаа дека постојат голем број методи со кои може да се избегнат кошмарите.

Тереза ​​Чианг, авторка на „Речникот за соништата од АЗ“, објасни што треба да направите пред спиење ако сакате квалитетен одмор што нема да го прекинат тешките соништа. Нејзините главни совети вклучуваат спиење пред полноќ и придржување кон стандардното време за спиење, како и часовите за будење.

Според нејзиното мислење, промената на рутината всушност може да направи телото да се чувствува како да е во трајна состојба на „реактивен застој“.

„Биолошкиот часовник е моќна работа и ако го промените времето на спиење, тоа ќе предизвика кошмари“, тврди таа, додавајќи дека тоа може да ви помогне да спиете подобро и да се разбудите одморени.

Консумирајте зеленчук со лисја
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои конзумирале одредена количина витамин Б6 пред спиење, кога, покрај другите намирници, има многу во зелен лиснат зеленчук, можеле подобро да ги запомнат своите соништа и да имаат појасни визии додека спијат.

Истегнете се
Многу луѓе се истегнуваат наутро, но истегнувањето пред спиење всушност му помага на вашето тело да се опушти и да се одмори, а намаленото ниво на стрес значи дека веројатно ќе спиете подобро.

Бањајте се пред спиење
Дури и само десет минути поминати во када можат позитивно да влијаат на вашите соништа затоа што ја подобруваат „ефикасноста на спиењето“, овозможувајќи вашите соништа да траат малку подолго.

„Причината зошто топла бања може да помогне е тоа што температурата на вашето тело треба да се спушти за да започнете со спиење, а капењето еден час или два пред спиење може да помогне во овој природен процес“, објасни Тереза.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote