in ,

СлаткоСлатко

Легнете гладни или јадете доцна во ноќта?! Што е подобро?

Ако се обидувате да изгубите тежина или само да се грижите за вашето здравје, веројатно сте размислувале за вашите навики за ноќно јадење. Многумина ќе речат дека не е добро да се јаде доцна во ноќта, но што ако го направите тоа? Еве што велат експертите.

Класичните странични закуски и закуски обично се полни со шеќер и заситени масти. И со обете, може да согорувате непотребни калории, па веројатно ќе се здебелите ако тоа го правите секој ден.

Ако јадете доцна, ќе ви биде тешко да заспиете, што значи дека желбата за калорична храна ќе се задржи утре, но и гладното спиење не е идеална опција.

Слушајте го вашето тело. Ако сте гладни, јадете, без оглед на времето од денот. Помислете на тоа како на уште една можност да го нахраните вашето тело и да му ги дадете потребните хранливи материи, пишува Body and Soul.

Најмногу идеално за вашето тело е да се обидете да закажувате оброци и закуски во текот на денот за да не останете гладни непосредно пред спиење.

Следниот пат кога ќе се најдете во оваа дилема, неколку здрави грицки пред спиење можат да го потиснат вашиот напад на глад без непотребни калории, шеќер и маснотии.

Некои од нив се: свежо овошје, суви кајсии, тост со малку путер од кикирики, неколку лажици јогурт и бобинки, парче сирење и неколку интегрални крекери, тврдо варено јајце и хумус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote