in

Дали е возможно да се инфицираме со Ковид-19 преку животните и милениците?

Голем број мутации на корона вирусот веќе се регистрирани во светот, а најопасна е онаа во Англија кадешто вирусот е дупло позаразен. Мутации исто така беа регистрирани во животните во Данска.

Но според експертите, сопствениците на миленици и домашни животни за сега се безбедни, но не ја исклучуваат можноста за мутација на вирусот која ќе го направи овие животни ранливи.

Ковид досега е регистриран кај зајаци, тигри, мајмуни, хрчаци, лавови и куни. Данска усмрти 17 милиони куни неодамна, откако вирусот беше забележан во фармите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote