in

Дали одлучувачкиот момент на натпреварот Севиља – Атлетико Мадрид е контроверзен?

Ниту одбранетиот пенал на Јан Облак не помогна – играчите на Атлетико Мадрид го претрпеа четвртиот пораз во Примера оваа сезона, бидејќи загубија од Севиља на гости со 1:0 (0:0) во дербито на 29. коло. Сепак, ќе има многу дискусии за одлучувачката цел на Маркос Акуња.

Сега шампионската трка стана уште покомплицирана. Атлетико е сепак прв со 66 бода, три повеќе од градскиот ривал Реал. Барселона е трета со 62 бода, но и со натпревар помалку од два од главниот град – Каталонците ќе се сретнат со Ваљадолид во понеделник. Севилја е четврта со 58 бода.

Домашниот тим имаше одлична можност во осмата минута. Во гужвата во казнениот простор, Саул Нигез го сруши Ракитиќ и тоа беше пенал. Сепак, Јан Облак ја прочита намерата на Лукас Окампос, се фрли во долниот лев агол и одбрани.

Севилја сепак беше подобра, имаше неколку обиди од далечина до полувремето, а „јорганџиите“ на крајот успеаја само да воспостават рамнотежа на теренот. Играта се играше бргу во продолжението, но без многу можности, со еден обид на Ракитиќ над голот.

Сепак, во 70-та минута Севилја поведе. По прецизното додавање од Суса кон просторот, Навас идеално центрираше од десната страна, а Маркос Акуња беше осамен на петорката и со глава ја упати топката во мрежата. Ни Облак не можеше да стори ништо. Она што претходеше на контра нападот на Севилја беше очигледен ракомет на Окампос.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote