in

Дали оптимистите живеат подолго?

Науката ни кажува дека позитивното размислување на дневна основа и верувањето дека околностите ќе одат рака под рака, позитивно влијаат на нашето здравје. Покрај тоа, кога веќе размислуваме, подобро е нашите сопствени мисли да ни служат, отколку да нè саботираат. Резултатите од обемната студија спроведена на Медицинскиот факултет во Бостон, покажаа дека е подобро чашата да се гледа како половина полна и обратно, бидејќи поголеми се шансите да живееме подолго.

Во студијата учествувале жени чие однесување било следено 20 години, или мажи чиј пристап кон животот бил анализиран во период од 30 години. По исклучувањето на други фактори, како што се спортот и диетата, се покажа дека оптимистите имаат предност пред песимистите. Поточно, 25 проценти од најпозитивните дами во споменатата група имале 15% поголеми шанси да живеат подолго. Од друга страна, се покажа дека можноста е малку помала кај мажите, и изнесува 10,9 проценти.

Покрај тоа, ова истражување покажа дека најпозитивните учесници во оваа студија (и жени и мажи) имаат далеку поголема веројатност да живеат над просечен животен век. Во бројки, тоа би значело дека оптимист има 1,5 пати поголема шанса да живее над 85 години, во споредба со песимист, што, ќе се согласите, не е мал.

И со насмевка и оптимизам, сè е подобро, нели?

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote