in

РУСИТЕ ВО ДИЛЕМА: Дали паметните часовници се шпионска опрема?!

Уредот, велат тие во руските обичаи, не се смета за „шпион“ доколку стандардно се регистрирани функциите за фотографирање и видеоматеријали во брошурата за производот, леќата на вградената камера не е скриена и има елементи што го покажуваат начинот на снимање.

Паметните часовници може да се третираат во Русија како специјални технички уреди чиј увоз на територијата на Руската Федерација е ограничен, доколку нивната функционалност овозможува скриено фотографирање и снимање видео, според руските федерални обичаи.

Пратеникот Антон Горелкин побара од агенцијата за безбедност на ФСБ и Федералната царинска служба да појаснат дали увозот во Русија и набавката на часовници со вградени камери ќе се сметаат за легални.

Царината одговори дека специјалните технички средства дизајнирани за добивање тајни информации вклучуваат уреди кои имаат намерно вградени карактеристики што овозможуваат собирање на класифицирани информации.

Според руските обичаи, уредот не се смета за „шпион“ доколку во брошурата за производот стандардно се регистрирани функциите за фотографирање и видеоматеријали, леќата на вградената камера не е скриена и има елементи што го покажуваат начинот на снимање.

Затоа, според Федералната царинска служба на Русија, можноста за класифицирање на паметните часовници како специјални технички средства зависи од вградената функционалност и техничките карактеристики на одреден модел на уред.

Ако функционалноста и техничките спецификации на паметните часовници овозможуваат нивно класифицирање како специјални технички средства, забрането е увоз на вакви уреди на поединци за лична употреба, вклучително и нарачување на странски веб-страници, објасни руската царина.

Горелкин, пак, забележал дека еден ист производител на уреди може да произведува и легални и нелегални паметни часовници.

Претходно, во руските медиуми се појави информација дека камерата може да се појави во следната серија на паметни часовници на Apple Watch.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote