in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Дали навистина е потребно да ги исплакнете садовите пред да ги ставите во машина за миење садови?

Нема потреба да ги плакнете садовите пред да ги ставите во машина за перење, велат експертите за чистење во Bon Apetit. Спротивно на популарното верување, со плакнење на садовите пред да се стават во машина за миење садови се троши вода и време, но тоа не е единствената грешка што луѓето ја прават кога ги ставаат своите машини за миење садови. Експертите открија за Daily Mail кои грешки ги прават повеќето луѓе и како правилно да ги стават садовите во машината за перење.

Миење садови

Потребата да се измијат садовите пред да се стават во машина за перење е само урбан мит, сметаат експертите. Наместо тоа, само отстранете ги сите големи остатоци од храна од садовите, ставете ги во машината за перење и започнете со процесот на перење. Прескокнувањето на плакнењето заштедува време, вода и пари.

Полнете од назад кон напред

Машините за миење садови треба да се наполнат од назад кон напред за да се искористи просторот максимално, велат експертите во Bon Appetit.

Тие препорачуваат чиниите и чашите да бидат поставени свртени надолу или под агол за да се спречи собирање на водата. Плочите треба да се постават на долната полица каде што притисокот на водата е најсилен за да се отстранат тврдоглавите дамки од храна.

Свртете го приборот надолу

Приборот за јадење секогаш треба да се става во машина за садови така што таа е насочена надолу, а рачките се нагоре, откри експерт од компанијата за заштита на потрошувачи CHOICE. Ешли Ајредал од истата компанија објасни дека е побезбедно, похигиенско и полесно кога приборот се чува на овој начин. – Рацете и прстите ни се полни со бактерии, затоа треба да се намали контактот со површините кои доаѓаат во контакт со храната – објаснува Ешли, пишува Вечерњи лист.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote