in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Каде ќе бидете казнети ако јадете зад воланот, тропате на вратите?

Belfast, Northern Ireland. 24 Nov 2016 - An armed PSNI officer waves on traffic during a vehicle checkpoint.

Сообраќајните прописи што се во сила во некои земји можат да бидат навистина фасцинантни. Некои од правилата се логични со оглед на можните последици, но многу од нив оставаат простор за испрашување со цел да се утврди казнивоста за ваквите прекршоци, предмети.

Албанија

Толеранцијата на возење алкохол е 0,01 промили, што е скоро иста како да нема толеранција. Колку е тоа, една голтка пиво, поглед на интензитетот, еден рум бонбони?

Белорусија, Бугарија, Русија и Романија

Ако возите неизмиен, валкан автомобил – следи казна. Малкумина се чини дека го следат ова правило.

Бугарија

На еднонасочни улици, можете да паркирате само од левата страна.

Кипар

На возачите им е забрането да јадат во автомобили. Исто така, не е дозволена употреба на раце за да се изрази незадоволство – тука спаѓа и средниот прст, заканувајќи мавтајќи и остатокот од нашиот богат репертоар на невербални навреди и закани.

Франција

Нема слушалки на ушите, па затоа не треба да имате ниту слушалки со Bluetooth. Добро е да се знае дека кога возачите од спротивната насока трепкаат кон вас, тоа не е знак на нивната добра волја и нема да ви недостасуваат – тоа го прават затоа што сакаат да поминат први. Дозволената количина на алкохол е 0,02 промили. Значи, две бонбони за рум … Патем, мора да имате и тестер за алкохол во вашиот автомобил. Можете да го набавите на која било бензинска пумпа.

Грција

Забрането е да се вози со запалена цигара.

Исланд

Нема возење по макадам, освен ако на него нема обележан паркинг.

Германија

Ако возите полека по автобан, ќе бидете казнети. Ако им се заканувате на другите возачи со свои раце – казната е 500 евра. Мора да го исклучите моторот додека чекате на преминот на ниво. Ако останете без гориво на Автобан, ќе бидете казнети.

Русија

Забрането е превоз на автостопери.

Шпанија

Ако носите очила за возење, во автомобилот мора да имате пар замена – истото важи и за Португалија и Швајцарија.

Швајцарија

Во недела нема миење автомобили и тропање на вратите на автомобилите.

Данска

Не смеете да го палите автомобилот ако некој е под него.

Јапонија

Ќе бидете казнети ако возите со пијан возач како трезен совозач.

САД

Одиме некое време во САД, каде што прописите беа на сила напишани пред многу години, но тие сè уште остануваат. На пример, во Алабама е забрането да се вози со врзани очи. Зошто би го сторил тоа воопшто?

На Алјаска не смеете да возите куче на покривот од автомобил, но не се спомнуваат други животни – само нашите најдобри пријатели.

Во Арканзас е забрането да се игра по 21 часот, но само во близина на ресторани кои продаваат сендвичи и ладни пијалоци (?!).

Во Глендејл, Калифорнија е забрането скокање од автомобил со брзина од 100 км / ч. Значи, дозволено е да се скокне од автомобилот со 90 км на час или 150 км на час, но тоа е строго забрането да се прави со 100 км на час.

Во регулативата на градот Денвер сè уште стои дека е забрането да се вози црн автомобил по улиците во недела.

Во Конектикат е забрането да се ловат животни од автомобили.

Неверојатно, мора да платите за паркинг во Флорида ако врзете слон, коза и алигатор со уред за плаќање.

Во Даблин, Georgiaорџија, строго е забрането управување со автомобили над детски игралишта, а во Мариета е забрането плукање од автомобили или автобуси, но камионите не се споменуваат.

На Хаваите, не смеете да ги вклучувате сите четири трепкачи додека вашето возило се движи. Чудно, не смеете да ги предупредувате другите возачи на опасност.

Во Луизијана, од сопругот се бара да вее бело знаме пред автомобил, доколку го управува жена. Ова правило е задржано уште од античко време. Денес, мажите се многу поопасни на патиштата.

Во Мејн е забрането да се купува автомобил во недела, а во Индијана е забрането да се продава во недела.

Во Њу Хемпшир, забрането е вдишување на издувни гасови во автобусите. Наводно, некои граѓани доживеале еуфорија на овој начин. Проблемот не е во болеста, туку во еуфоријата.

Фактот што можете да добиете возачка дозвола во Јужна Дакота на 14-годишна возраст звучи неверојатно.

Во Западна Вирџинија е забрането да се јаде животно што сте го прегазиле на патот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote