in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Како преминот кон летното сметање на времето влијае на телото?

Последиците од преминот кон летното сметање на времето може да ги почувствува нашето тело неколку дена, а најголемата промена се чувствува во текот на првите два до три дена по поместувањето на часовникот.

Научниците од германскиот универзитет Лудвиг-Максимилијан докажаа на примерок од 55.000 испитаници дека луѓето спијат дури 20 минути пократко во текот на летото поради поместување на часовникот.

Американски научници тврдат дека ризикот од мозочен удар во Финска се зголемил за осум проценти во текот на првите два дена од почетокот на преминот кон летно сметање на времето, во споредба со две недели пред и по часовникот, а истите резултати беа забележани подоцна во октомври.

Сепак, шведските научници заклучиле дека бројот на срцеви удари се намалува за 21% во неделата по враќањето на часовникот, додека во пролетта срцевиот ритам се зголемува седум дена по поместувањето на часовникот напред.

Штетниот ефект врз срцето е најизразен во првите три дена по неделата во која е вклучено летното време. Покрај тоа, учениците се помалку способни да решаваат задачи и се помалку во можност да следат часови по преместување на часовите.

Оваа промена исто така може да влијае на расположението, апетитот, но и на работата.

Расположение
Иако вечерва ќе спиете еден час пократко, оваа промена има и една позитивна страна, а тоа е дека еден дополнителен час сончева светлина може да има многу позитивно влијание врз вашето расположение.

Апетит
Веќе е добро познато дека рутината на консумирање оброк се менува, ако редовниот циклус на спиење е нарушен поради некоја причина. Истото се случува со поместување на часовникот. Исто така, постои можност да го изгубите апетитот или одеднаш да почувствувате голема желба за брза и неквалитетна храна.

Работа
Исто како и секоја работа во животот, и оваа има и позитивни и негативни страни. Поместување на часовникот може да донесе помалку концентрација на работното место, особено првата недела по поместување на часовникот. Но, добрата вест е дека вашето тело брзо ќе се прилагоди на промените.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote