in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Симптоми кои покажуваат дека сте алергични на каснување од комарец!

Она што може да го расипе нашето уживање во топлите летни ноќи се комарците, особено ако сте алергични на каснување од овој инсект.

Според Американската академија за алергии, астма и имунологија, контактот со комарец мора да трае најмалку шест секунди за да се појави класичен меур со чешање.

Дерматологот Валенсија Томас изјавува дека е најдобро да се преземат одредени мерки за да се избегне контакт бидејќи не можете секогаш да знаете како вашето тело ќе реагира, пишува The Healthy.

Д-р Томас предлага да се носи облека што може да ве заштити од комарци, вклучувајќи маици со долги ракави и панталони со долги нозе. Видот на храната што ја јадете исто така може да им помогне на комарците да ве избегнат. Една таква храна е лукот.

Исто така, користете спрејови против комарци и избегнувајте да трошите премногу време таму каде што живеат комарците.

„Нормалната реакција по каснување од комарец е црвенило, отечен, чешачки меур што се појавува неколку минути по каснувањето и може да трае до десет дена“, објаснува Кара Вада од Државниот универзитет во Охајо.

Сериозните симптоми вклучуваат поголеми плускавци и испакнатини на телото и поизразен оток. Ваквите знаци индицираат дека станува збор за локална алергиска реакција која е многу ретка.

Нема тест за да се утврди дали некој е алергичен на комарци, но лекарите можат да ја следат само состојбата и симптомите.

Симптоми кои покажуваат дека сте алергични на убодот

Неколку симптоми може да покажат дека некое лице може да биде алергично на каснување од комарец.

Осип – Ненадеен почеток на отечени, бледо црвени испакнатини што се чешаат на местото на убодот или по целото тело може да укаже на алергиска реакција.

Оток во усната шуплина, на самите усни и во грлото – секое ненадејно отекување на лицето укажува на сериозна алергиска реакција.

Гадење – Ако чувствувате мачнина по убод, тоа исто така може да биде знак дека сте алергични.

Вртоглавица – Ако имате вртоглавица и не можете да стоите постојано, тоа е веројатно алергиска реакција.

Треска – ако температурата на вашето тело одеднаш се зголеми, тоа е знак дека вашето тело се бори против алергии.

Главоболка – Ако се појави со други симптоми, силна главоболка што се јавува одеднаш може да значи дека имате алергиска реакција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote