in ,

WTFWTF Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Конзумирањето премногу сол може да биде опасно, а премалку дури и поопасно!

Ако консумирате премногу сол, на бубрезите ќе им требаат 15-20 минути повеќе работа за да излачат вишок натриум, додека премалку натриум со премногу калиум може да биде фатален.

Биохемичар, автор на двајцата бестселери на Њујорк Тајмс за исхраната и здравјето и еден од водечките експерти за исхрана на палео, Роб Волф, посочува дека постои непотребна кампања против сол во медиумите и меѓу луѓето, и дека луѓето, без реално причина, почнаа да се плашат од некои состојки и храна.

„Натриумот е клучен за функционирањето на човечкото тело и е важен за многу од неговите функции; како што се рамнотежата на електролитите, апсорпцијата на хранливите материи и функцијата на бубрезите “, вели Волф, истакнувајќи дека во последно време сме премногу критични кон минералот.

Според него, внесувањето на премалку натриум е многу поопасно од внесувањето на премногу.

„Причината е врската помеѓу натриумот и калиумот: премалку калиум и премногу натриум во исхраната може да го зголемат крвниот притисок, па затоа мора да има„ здрава рамнотежа “меѓу нив“, објаснува Волф, истакнувајќи дека не постои решение за да се избегне натриум воопшто.

Ако изгуби натриум, вели тој, телото ќе излачува само калиум за да се врати рамнотежата меѓу нив, а премалку калиум може да биде многу опасен и може да предизвика мускулна слабост, зголемен шеќер во крвта, па дури и аритмија.

Од друга страна, вели тој, премногу калиум не е, се разбира, пожелно и се верува дека неговото прекумерно внесување може да доведе до срцев удар.

„Бидејќи ни треба натриум и минерали треба да бидат избалансирани, не треба да се избегнува, туку треба да се внесува преку квалитетна морска сол, а не преку нездрава преработена храна која е полна со натриум“, изјави Волф за „Mind Body Green“.

Доктор Френк Липман, доктор по функционална медицина, се согласува со него, велејќи дека внесувањето сол е обично премногу големо поради големата потрошувачка на таа преработена храна, и ако ја отстраниме од диетата, солта веќе не претставува проблем.

Колку натриум ни треба на ден?

Оние кои јадат само цела храна (ништо рафинирано или преработено на кој било начин) треба да консумираат најмалку пет грама сол на ден, во спротивно, дневната препорака на Светската здравствена организација е два до три грама на ден.

„Кога внесуваме околу пет грама натриум на ден или повеќе, шеќерот во крвта дополнително се нормализира, а апетитот и сонот се подобруваат“, вели д-р Липман, но тој исто така забележува дека телото на сите е различно и дека оние со висок крвен притисок зарем не би требало да ги игнорираат препораките на нивните лекари. Сепак, тој посочува дека е подобро да се земе малку повеќе од помалку сол, односно натриум.

И Волф и д-р Липман додаваат дека е важно да не се претерува и дека рамнотежата е секогаш клучна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote