in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Како телото нè предупредува да не се движиме доволно?

Многу луѓе се движат премалку заради современиот начин на живот, па не би било изненадувачки ако нашето тело започне да „паничи“ и да ни покаже дека е крајно време да започнеме да се грижиме за себе.

Доволен е само погледот кон сопственото тело за да откриете дека премногу водите седентарен начин на живот и дека очајно ви треба повеќе движење, пишува Bright Side.

Очите ви се отечени

Седечкиот начин на живот е еден од главните предизвикувачи за задржување на водата. Оток на очите се јавува поради продолжен престој во хоризонтална положба. Значи, предолгото спиење и лежење не е толку безопасно.

Јогата се смета за најдобро решение за овој проблем. Асаните вршат притисок врз главата и ја зголемуваат циркулацијата. Откако ќе започнете да додавате некои движења на јога во вашата рутина, подуените очи веќе нема да бидат проблем.

Имате проблем со столицата

Вежбањето е исто така важно за редовно движење на дебелото црево. Ако поголемиот дел од времето го поминувате седејќи, ви треба повеќе време за храна да помине низ дебелото црево.

Затоа, количината на вода што вашето тело ја апсорбира од столицата е ограничена, што доведува до запек.

Редовното вежбање ја подобрува ефикасноста на вашиот дигестивен тракт. Дури и едноставни истегнувања што траат само пет минути, неколку пати на ден, можат да спречат запек.

Често заборавате

Ако честопати пропуштате некои информации, можеби не е лошо да размислите да се преселите.

Најновите истражувања откриле дека луѓето кои водат неактивен животен стил покажуваат промени во структурата на мозокот во областа на медијалниот темпорален лобус. Овој размавта е одговорен за нашата способност да се запамети. Исто така, докажано е дека вежбите ја зголемуваат меморијата.

Ве болат колената

Движењето е тајната на ослободување на напнати зглобови. Вежбањето може да ги ублажи симптомите на артритис и остеоартритис, а тоа е особено точно за полесни аеробни вежби.

Пациентите со хронична болка во коленото се препорачува да се приклучат на одредени програми за вежбање, а редовното вежбање ги зајакнува мускулите и станува пофлексибилно.

Постојано посакувате слатки

Физичката активност е совршен сојузник во борбата против желбата за шеќер. Ја зголемува вашата енергија и ослободува ендорфин што промовира општа среќа.

Хормоните за среќа за возврат значително ја намалуваат желбата за шеќер. Покрај тоа, доволно вежбање во текот на денот помага да се отстранат симптомите на депресија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote