in

СлаткоСлатко

Дали знаевте дека чајот од коприва е ЧИСТО ЗЛАТО: Помага при хемороиди, камен во бубрег, лечи егзема и првут

Бидете сигурни да пиете барем по една чаша од овој пијалок секој ден

Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силикатна киселина. Растението содржи витамини К, Б2 и пантенска киселина, затоа се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело и го зајакнува имунитетот.

Листот од коприва може да ги ублажи ревматските проблеми и значително да ја намали болката при движење.

Пропишан е за внатрешна употреба како диуретик, бидејќи може да го зголеми отстранувањето на натриум и урична киселина.

Исто така, лабораториските тестови спроведени во Германија во 1999 година покажаа дека лисјата од коприва имаат силно антиинфламаторно дејство. Копривата работи против дијареја и помага при хемороиди. Чајот се користи за плакнење на уринарниот тракт, но и превентивно за формирање на камења во бубрезите.

Исто така, докажано е дека чајот од коприва може да го намали нивото на шеќер во крвта, па затоа често се препорачува за дијабетичари. Исто така, го снабдува организмот со железо, така што има корисен ефект врз луѓето кои страдаат од анемија.

 

При надворешна употреба, копривата се користи за лекување на акни, егзема, мрсна кожа и првут.

Берење коприви

За јадење се користат варени лисја и врвови на млади растенија, кои се собираат од крајот на февруари до мај, а понекогаш може да се најдат повторно во есенските месеци. Нежните врвови на растението со четири до шест лисја треба да се искинат во ракавици каде стеблото е сè уште меко. Коренот се бере во есен и пролет, а потоа се користи свеж или сушен.

Подготовка на чај од коприва

Потребно:

  • 2 лажички лисја коприва
  • 250 мл вода

Подготовка:

Истурете свежи или суви лисја од коприва со топла вода, оставете ги покриени десетина минути и процедете ги.

Примена:

Пијте една чаша секој ден за ревматски болки, замор, анемија и губење на апетит.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote