in

НервозенНервозен ТаженТажен

СТРАШНО! Стотици деца биле сексуално злоставувани во домови во Лондон со децении!

Британска јавна истрага за сексуална злоупотреба на деца денес соопшти дека неколку стотици деца биле изложени на „тешко разбирливи“ нивоа на злоупотреба и занемарување во текот на неколку децении.

Независна истрага за сексуалната злоупотреба на деца изјави дека социјалните работници во општината Ламбет во јужен Лондон помеѓу 60-тите и 90-тите години од минатиот век ги третирале децата како „безвредни“.

Беше речено дека вработените во општина Јужен Лондон „изложувале ранливи деца“ на сексуални престапници кои се инфилтрирале во сиропиталишта и во згрижувачки семејства со „катастрофални, доживотни последици врз жртвите“. Кога децата се пожалија, главно не им веруваа.

„Со неколку децении, децата во домовите и згрижувачките семејства претрпеа нивоа на суровост и сексуално злоставување што е тешко разбирливо“, рече шефот на истрагата, Алексис ayеј.

Авторите на извештајот, кои собраа докази за силување, злоупотреба и сексуално злоставување на деца, наведоа дека 705 поранешни корисници на три домови пријавиле сексуално и други видови злоупотреба, но дека за четириесет години дисциплиниран е само еден од вработените.

Во извештајот се наведува дека многу вработени покажале „бесчувствителна небрежност за ранливите деца“, иако им биле платени да се грижат за нив, како и дека „расизмот е очигледен во непријателскиот и насилен третман“ кон црните деца.

Авторите на извештајот ја повикаа полицијата да разгледа дали постојат основи за поведување на кривична истрага за смртта на момчето, кое се уби во домот во 1977 година, а претходно се пожалиле дека бил малтретиран од постар вработен. Покрената е повеќегодишна истрага по смртта на британскиот водител Џими Севилја во 2011 година, кој исто така беше водител на детски емисии, кога десетина лица пријавија дека ги злоупотребиле.

Истрагата сега е насочена кон неуспеси во заштитата на децата во неколку средини, вклучувајќи училишта управувани од цркви, поправни установи за малолетници, а целокупниот извештај ќе биде објавен следната година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote